Древен тракийски храм "Циганско градище"
До тази историческа забележителност се стига по екопътеката "Циганско градище - Съдилището".
В миналото на вр. Циганско градище (1820 м), наричан от местните и Ченгене хисар, се издигала една от най-големите крепости в Ардниския дял на Родопите. Според специалистите, тук е имало и тракийско скално светилище, действало над 700 години. Някои учени даже изтъкват хипотезата, че точно тук се е намирал прочутият храм на Дионисий. Днес основите на крепостните стени могат да се проследят в източна и северна посока, а в района е намерена керамика от ранножелязната епоха и късната античност.
Съществува интересна легенда за произхода на името ла върха и крепостта, която напомня историята за Вавилонската кула. Според преданието, събрали се цигани от околността и решили да издигнат кула, толкова висока, че с нейна помощ да достигнат до Бог. Започнали да градят, но в един момент започнали да се карат и кулата се срутила. Името обаче останало и се запазило еднакво на всички езици - "Циганско градище" на български, "Ченгене хисар" на турски, "Чифтокастро" на гръцки. Според друга легенда в античността тук цигани изградили голяма сграда, от върха на която хвърляли запалени главни, за да предизвикат светкапици, гърмели с бурии, за да направят гръмотевици, и със сита разливали вода, за да завали дъжд. И понеже били друговерци и искали изстрелите им да достигнат до Аллаха, той се разсърдил от небето и разрушил кулата.
Районът на Циганско градище е едно от най-големите в света находища на Родопски крем. Тук се намира и една от най-плътните популации на мечки в България. Вековните букови гори приютяват и многобройни ята от птици, което прави района орнитологично важно място от световна значение. Територията е включена и в НАТУРА 2000. Няколко мечки постоянно обитават граничната ивица и ежедневно я пресичат. Съседните гръцки скални комплекси в миналото са били обитавани от многобройни диви кози, каквито, макар и по-рядко, могат да бъдат видени и днес.